Nastřelování náušnic

Historické zajímavosti

První zmínky o náušnicích pocházejí pravděpodobně z Blízkého východu a sahají přibližně do roku 3 000 př. n. l. V té době se náušnice používaly především pro určení náboženské či kmenové identity nositele. Byly ale také ukazatelem sociálního statusu jedince v komunitě a známkou bohatství a prosperity. Z historických dokumentů a nákresů bylo zjištěno, že ozdobu uší nosil i sám král Tutanchamon.  První nálezy páru náušnic pocházejí z roku asi 2 500 př. n. l., které byly objeveny v královské hrobce v Iráku.

V orientu nosily náušnice obě pohlaví, na Západě (včetně starého Izraele a Egypta) se zdobily výhradně ženy. V Řecku a Římě nosily náušnice jen ženy. Jedna náušnice byla zvláště populární v Evropě v renesanci a baroku.

Ve středověku byly náušnice nošeny pouze minimálně nebo vůbec. Tehdejší společnost byla ovlivňována módou obrovských klobouků, paruk a vysokých límců. To mohlo způsobit zapletení ušní ozdoby do tkanin či do vlasů, a proto se netěšily velké oblibě.

S příchodem výstřihů a méně výrazných a česaných účesů se v 17. století dostaly náušnice znovu na výsluní. Vyráběly se z drahých kovů jako je zlato a stříbro a z velkého množství drahokamů. Důsledkem jejich velikosti a hmotnosti bylo, že způsobovaly protáhlé ušní lalůčky.  V 19. století náušnice opět zmizely z módní scény. Bylo to zapříčiněno hlavně tím, že nastala změna v účesech a do popředí se dostaly klobouky, které lemovaly tváře.

S příchodem nového století nastává změna i v úpravě vlasů, kdy se nosí hlavně drdoly. A tak mohly náušnice opět do popředí zájmu. Do poloviny 20. století byly nošeny náušnice všech tvarů a velikostí. Rozlišovaly se pouze na konzervativnější, kterými se ženy zdobily během dne, a na více okázalé, které se nosily ve večerních hodinách. Velký zlom v módě nastal příchodem klipsu. Kdy již nebylo potřeba propíchnutí ušního lalůčku. Tím pádem se mohly náušnicemi zdobit i ženy, které doposud propíchnutí odmítaly.

S přihlédnutím k době, jak to móda nejčastěji dělá, v 2. polovině 20. století přicházejí náušnice, které jsou lehké a nebrání v pohybu. Jsou barevné, odvážné, s důrazem na zábavu. Propracované styly byly nošeny kdykoliv během dne bez ohledu na příležitosti. Několik náušnic buď v jednom, nebou obou uších došlo obliby v 70. letech minulého století v Americe. Ženy nosily v ušním boltci sadu náušnic, muži nosily dvě náušnice v jednom boltci.

Dnes se na náušnice klade velký důraz co do módního doplňku, který by neměl chybět žádné ženě. I když je potřeba připomenout, že v dnešní době není nošení náušnic ryze ženskou záležitostí a že se tímto doplňkem mohou pyšnit i muži.

Většina náušnic nošených v naší kultuře jsou vyráběny tak, aby je bylo možné poměrně snadno vyjmout nebo vyměnit. Náušnice mohou být ale také permanentní – nevyndatelné. Ty se dříve používaly jako znak otroctví. Dnes se objevují jen zřídka ve formě větších kruhů.

NáušniceSamotné nastřelení náušnice pomocí speciální pistole je rychlé a téměř bezbolestné, pistole naušnici nasadí a rovnou ji i uzavře – nepřijde tak vůbec do kontaktu s rukou a s možným zdrojem infekce, ke špatnému hojení tak dochází jen zřídka, po aplikaci rána nekrvácí. Používají se speciální sterilně balené náušničky vyrobené z chirurgické oceli, žlutý kov je potažený zlatem. Splňují všechny potřebné hygienické požadavky.

Doporučení před aplikací: 

pro malé děti je aplikace vhodná po 3. měsíce věku po prodělané základní sérii očkování bez komlpikací

Doporučení po aplikaci: 

  • je vhodné po dobu dvou týdnů místo denně dezinfikovat mastí (Betadine)
  • po 48hod minimalizovat styk pokožky v místě aplikace s vodou (koupání, bazén, sauna atp), mýt hlavu můžete od druhého dne po nastřelení
  • výměna naušnic za vlastní je vhodná po 6-8 týdnech, nové naušnice nechte 24h před nasazením naložené v lihu

 

Ceny

Nastřelení včetně náušnic z lékařské oceliCena Kč
2 náušnice 500,-
1 náušnice 300,-

 

NáušniceNáušniceNáušnice