Dočasné tetování / facepainting

HENNA

Co to vlastně henna je?Malovani

Henna, Lawsonia inermis, je keř, rostoucí v pásmu od Severní Ariky, přes Arabský poloostrov a Indii až po jihovýchodní Asii, dosahuje asi tak 6 metrů, má bílé nebo žluté květy a nasládle voní. Obsahuje červenooranžové barvivo lawsone, molekulu, která je známá také jako kyselina hennotannicová (hennotannic acid). Je dostatečně malá, aby pronikla kožními buňkami. Obsahuje velké množství pigmentů – karoten (oranžový) a xantrofyl (žlutý), dále také chlorofyl A a B. Jsou-li listy henny rozdceny v kyselém prostředí a aplikovány na kůži, uvolní se z henna pasty molekuly lawsonu, projdou vnější vrstvou kůže – stratum corneum, vážou se zde na keratin, který vnější vrstvu kůže tvoří, a barví kůži oradžově až tmavě hnědě. Prodloužená aplikace henna pasty má za následek pronikání pigmentu hlouběji do kůže, tmavší odstín a delší trvání. Během prvních 48 hodin po odstranění pasty probíhá oxidace barviva a zabarvení kůže a vlasů tmavne. Oxidaci lze podpořit teplem. Henna se z kůže nesmývá, obrázek bledne a mizí tím, jak se postupně obnovují kožní buňky (exfoliace).

MalovaniHenna má i jiné přednosti než jen schopnost zbarvit kůži či vlasy – osvědčila se i v medicíně při léčení různých mykóz, vředů či ekzémů. Henna má chladivý účinek na kůži, posiluje vlasy a dává jim zářivý lesk. Také zachycuje sluneční paprsky UV (proto když se opalujete a máte zrova obrázek dělaný hennou, kůže pod ním se neopálí).

V Evropě je henna známá především ženám, coby přírodní barva na vlasy. Na středním východě se však henna už po staletí používá nejen k posílení vlasů, ale zároveň jako prostředek ke zkrášlení celého těla. Henna se nanese na tělo a po několika hodinách se zaschlá vrstva oloupe a zpočátku světle červený vzor během pár hodin ztmavne a získá na výraznosti. Tento vzor vydrží na kůži přibližně 1-2 týdny. V současnosti se v západním světě těší henna rostoucí popularitě a stále častěji se používá jako dočasná ozdoba kůže, nebo jako "zkušební verze" nového tetování. V každém případě platí, že henna je přírodní a bezpečná. Liší se Henna na vlasy a HENNA na tělo.

MalovaniHennou je možno zdobit prakticky kterékoli místo na těle. Henna se navíc výborně hodí ke zdobení dlaní, chodidel a dokonce nehtů. Všeobecně se dá říct, že kolena, oblasti loktů a kloubů, dlaně a chodidla "chytnou" barvu lépe než např. předloktí, paže, nohy, trup nebo nárt. Výsledná barva kresby hennou závisí mimo jiné i na vlastnostech pleti. Dost záleží na typu pleti - obecně platí, že čím snadněji se opálíte, tím lepší bude výsledek zdobení kůže hennou. U lidí se snědší pletí bývá výsledná barva hnědočervená, zatímco u lidí s velmi světlou pletí a plavými vlasy je výsledná barva žlutooranžová.

Historie hennyMalovani

Možná o henně slyšíte poprvé, ale ve skutečnosti ji lidé, především ženy, využívají již po tisíciletí. V Evropě nemá takovou tradici jako v Asii či v Africe, protože se tam dostala mnohem později a ani dnes není masově využívána.

V Egyptě byla používána k mumifikačním účelům nebo pro barvení paruk. Zdobení těla hrálo velkou roli téměř při každé důležité etapě života, jako je narození, přechod do dospělosti či smrt, nebo při významných situacích, čímž byl třeba lov nebo válka.

Stejně tak v Indii má malování ornamentů na tělo hlubší význam a skrytou symboliku. Hlavními motivy, které Indky na své těla malují, jsou ptáci, květiny a další přírodní motivy. Na Blízkém Východě se také slaví tzv. Hennová noc – nevěsta si na den nechá ozdobit paže, ruce, kotníky atd., jelikož věří, že jinak by měla v manželství smůlu. Navíc malované ornamenty symbolizují krásu a kdy jinde chce být žena krásnější, než v den své svatby.

MalovaniJinak není neobvyklé, že se ženy na středním východě dekorují hennou každé dva týdny. Aby dosáhly co nejtmavějšího odstínu, přidají do henny uvařený citron – kyselost totiž činí barvu trvanlivější a tmavší.

Henna má dlouhou historii, která souvisí s tradicí a rituály, i když v poslední době se z ní stává spíše módní hit. Může za to třeba Madonna, která si ji jednu dobu velice oblíbila a tím ji zvedla popularita. Na naší tuzemské scéně si obrázky malované hennou pořizovala Iveta Bartošová.

Většina z nás se s hennou setkala na dovolené u moře, kde ji místní domorodci aplikují na vaše tělo.

Aplikace hennyMalovani

Ačkoli v Indii si dívky a ženy zdobí převážně ruce (celé dlaně až k zápěstím) a kotníky, západní země používají hennu spíše jako náhražku klasického tetování. Tudíž se meze nekladou – ornamenty malované hennou si můžete nechat dát kamkoli. Oproti klasickému tetování máte jednu obrovskou výhodu – že tetování hennou je naprosto bezbolestné a zdraví neškodné, takže si můžete nechat zdobit i místa, kde je citlivější (tenčí) vrstva pokožky.

JAGUAMalovani

Genipa Americana – latinský název pro relativně nedávno popsanou rostlinu rostoucí v jihoamerickém deštném pralese. Domorodci ji nazývají Jagua, Jenipapo, Huito, Caruto…

Strom dorůstající výšky 15 m je domovem v severní části Jižní Ameriky. Má vstrícné, tmavě zelené listy, 20 – 35 cm dlouhé a 10 – 19 cm široké. Bílé, žluté nebo červené květy o průměru 5 – 6 cm mají 5 okvětních lístků. Plod je 5 – 8 cm velká jedlá bobule s kožovitou slupkou. Stromům se daří na nivních půdách, dokonce na velmi zaplavených loukách. Rostou velmi rychle. Často jsou využívány ke šplhání na méně přístupné stromy, třeba na palmy. Oblíbená rostlina v zahrádkách, ovoce přitahuje zvířata. Plody se přidávají do nealkoholických i alkoholických nápojů (likér huitoachado), vyrábí se z nich želé, zmrzlina, nebo se jí jen tak syrové. Šťáva má stahující účinky. Čaj z plodů Genipa americana se používá k léčbě zánětu průdušek a astmatu. Plody jsou užitečné také při léčbě napadení parazitickou rybkou candiru. Dřevo se znamenitě hodí pro řezbu. Kůra, bohatá na taniny je využívána při vydělávání kůží.

MalovaniDomorodí obyvatelé Amazonie používají plody Genipa Americana odnepaměti. Věří v jejich léčebné účinky, z dužiny vaří džem a alkoholické nápoje. Šťávu z plodů používají k vytváření rituálních obrazců na tělo. Šťáva barví pokožku do modročerna a má repelentní účinky.

JAGUA odobně jako henna dočasně probarvuje kožní buňky, výsledná barva je ale šedomodrá až modročerná.

JAGUA TATTOO gel je vyrobený z plodů Genipa Americana. Jedná se o čistě přírodní produkt. JAGUA „tetování“ je srovnatelné s „tetováním“ hennou, liší se pouze barvou. Plody obsahují aktivní složku genipin, barvící šedomodře až černě. Nejprve šedavý obrázek potřebuje až 48 hodin, aby dosáhl tmavě modré až černé barvy. Tím se dá velmi dobře odlišit od chemického produktu, tzv. černé heny, který má výslednou barvu okamžitě. Vzor vydrží na kůži podobně jako hena okolo dvou týdnů.

GLITROVÉ ZDOBENÍMalovani

Jedná se o novinku ve zdobení těla. Třpitivé tetování na těle vydrží 5-7 dní. Provádí se v různých barevných provedeních, případně je možno tyto barvy kombinovat. V poslední době se jedná o velmi atraktivní a žádané zdobení buď jako originální doplněk, pro firemní akce, na diskotékách, při klubových akcích apod...

Jak dlouho tetování vydrží?

To ovlivňuje poměrně dost faktorů. Hodně záleží také na tom, jaký jste fototyp –obecně platí, že lidem se snědší pletí vydrží henna déle než těm plavovlasým a mají výraznější (tmavší) odstín. Váše tetování vydrží cca vydrží 3-14 dní v závislosti na tom, kde je umístěno a jak dobře se o ně staráte.
V péči o Vaše tetování minimalizujte použití mýdla, krémů nebo olejů v okolí aplikace.

Všechna použitá barviva jsou 100% přírodní a jsou zcela bezpečná.